מעשה מגונה

מעשה מגונה

עבירה של מעשה מגונה – ההבדל הוא בפרטים הקטנים

במאמרי זה אסקור את כל מה שחשוב שידע כל מי שנחקר או מואשם בעבירה הפלילית של ביצוע מעשה מגונה: כיצד מוגדרת העבירה של מעשה מגונה בחוק ובפסיקה; מהם העונשים הקבועים לצידה; ומדוע חשוב מאוד להסתייע בעו"ד פלילי מומחה בעבירות מין בכלל ועבירה של מעשה מגונה בפרט עוד לפני התייצבות לחקירה.

מהו היסוד העובדתי הנדרש להרשעה בעבירה של מעשה מגונה?

חוק העונשין מגדיר מעשה מגונה כמעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים. כפי שניתן להבין, מדובר בהגדרה כללית ועמומה, שתלויה במידה רבה בתוכן שיוצקים לתוכו המשטרה, התביעה וחשוב מכל – בית-המשפט.  

ברובד העובדתי, קיימים כמובן אותם מקרים נפוצים ושכיחים יחסית שיכולים להקים חשד ואשמה לביצוע עבירה של מעשה מגונה, כגון חשיפת איבר מין בפני ילדה בניגוד לרצונה; אוננות או מגע באיבר המין בפני אדם אחר; שליחת תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני בניגוד לרצון הנמען, או ביצוע מעשים בעלי אופי מיני באינטרנט בין בגיר לקטין; ועוד.

לצד זאת, ברבות השנים הכירו בתי-המשפט בעבירה של מעשה מגונה גם במקרים פחות טריוויאליים. כך, למשל, נקבע שעבירת מעשה מגונה יכולה להיעבר גם באמצעות צילום של אישה ערומה ברשות הרבים בניגוד לרצונה; כי ניתן להרשיע במעשה מגונה אדם שחיבק ונישק נשים בניגוד לרצונן; כי רופא גניקולוג שרישיונו נשלל והמשיך לבצע בדיקות וגינליות לנשים עבר עבירה של ביצוע מעשה מגונה; ועוד.

מהו היסוד הנפשי הנדרש להרשעה בעבירה של מעשה מגונה?

בכל מה שנוגע ליסוד הנפשי הנדרש כדי שאדם יורשע בביצוע עבירה של מעשה מגונה, דורשים החוק ובתי-המשפט כי יוכח שלנאשם הייתה כוונה להשיג גירוי, סיפוק או ביזוי. מכיוון שהיסוד הנפשי של כוונה חשוב כדי להרשיע נאשם בעבירה של מעשה מגונה.

פעמים רבות נדרשים בתי-המשפט להכריע האם הנאשם העומד מולם חש את אותן תחושות של גירוי וסיפוק או התכוון לבזות את הקורבן, ולא יכולים להסתפק בבחינה אובייקטיבית נורמטיבית של מה נחשב להתנהגות מינית מגונה.

מכאן, למשל, כי אדם המנשק אישה כחלק מצורת התקשורת האנושית עמה, אך לא מתוך כוונה להשיג סיפוק, לא יורשע בעבירה של מעשה מגונה; אולם אדם שעושה זאת מתוך גירוי או לשם סיפוק עלול בהחלט להיות מורשע בביצוע מעשה מגונה.

לכך מצטרפים מיני מבחנים משפטיים המקובלים במשפט הפלילי ויכולים להחליף את היסוד הנפשי של הכוונה, כמו למשל 'הלכת הצפיות'.

מהם העונשים הצפויים בעבירה של מעשה מגונה?

חוק העונשין מגדיר מגוון רחב של עונשים למי שמורשע בעבירה של מעשה מגונה.

כך, מגדיר החוק כי מי שמבצע עבירה של מעשה מגונה באדם ללא הסכמתו, אך ללא נסיבות 'מיוחדות' כפי שיפורטו להלן – דינו מאסר של עד שלוש שנים. בנוסף מגדיר החוק, כי מי שמבצע מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות בעבודה או בשירות, באדם שמלאו לו 18 שנים – אפילו אם נעשה הדבר בהסכמה – יכול להישלח למאסר של עד שנתיים.

עוד לפי החוק, מי שעובר עבירה של מעשה מגונה באדם שהוא קטין שמלאו לו ארבע עשרה שנים תוך ניצול יחסי תלות, חינוך, מרות או השגחה – דינו מאסר ארבע שנים. בהקשר זה, קובע החוק חזקה, כלומר הנחה שניתנת לסתירה על-ידי הנאשם, לפיה מטפל נפשי, פסיכולוג, עובד סוציאלי או מי שמתחזה לאחד מאלה ביצע את המעשה תוך ניצול יחסי תלות, אלא אם יוכיח אחרת.

מהם העונשים הצפויים במקרה של עבירה של מעשה מגונה בנסיבות מחמירות?

הרשעה בעבירה של מעשה מגונה נושאת עמה עונש של עד 7 שנות מאסר, במקרים שבהם אדם מבצע מעשה מגונה באדם לאחר שהשיג את הסכמתו במרמה, או כאשר מדובר בקטינה שטרם מלאו לה ארבע עשרה שנים, אפילו אם הסכימה, או תוך ניצול מצב של חוסר הכרה, או כאשר הקורבן היה חולה נפש או לקוי בנפשו או שכלו.

הענישה החמורה ביותר שיכול בית-המשפט להשית על אדם שהורשע בעבירה של מעשה מגונה היא עד 10 שנות מאסר. זאת, כאשר המעשה מבוצע בקטינה שטרם מלאו לה 16 ובאחת מהנסיבות שציינתי לעיל, או כאשר הוא מבוצע בנשק או תוך הפעלת אמצעי לחץ, או תוך גרימת חבלה גופנית או נפשית או הריון, או תוך התעללות בזמן המעשה או אחריו.

למה חשוב להיוועץ בעו"ד פלילי מומחה לעבירות מין בכלל ועבירה של מעשה מגונה בפרט?

כפי שניתן להבין, עבירה של מעשה מגונה היא עבירה עם הגדרה רחבה ולא תמיד ברורה, וחלה על מגוון רחב מאוד של מעשים וסיטואציות. בהתאם, רק עורך דין פלילי המומחה לעבירות מין, שבקיא בדין ובפסיקה, יכול לספק לחשודים ולנאשמים הגנה ראויה מפני העמדה לדין והרשעה בגין עבירה של מעשה מגונה.

עוד חשוב לשים לב, כי עבירה של מעשה מגונה טומנת בחובה ענישה משמעותית ביותר, ועל כן יש חשיבות רבה להתנהלות זהירה אם נחשדת בה, עוד בטרם שלב החקירה. ההגדרה הפתלתלה של עבירת מעשה מגונה, לצד דרישות הכוונה והעונשים החמורים שניתן להשית בגינה – מחייבת היוועצות בעו"ד פלילי מנוסה, שמתמחה בעבירות מין בכלל ובעבירה של מעשה מגונה בפרט.

משרד עורכי דין נאווה זרנגר מתמחה בדין הפלילי ובמיוחד בכל הנוגע לעבירות מין. עו"ד פלילי נאווה זרנגר ייצגה בהצלחה מקרים רבים של חשודים ונאשמים בעבירה של מעשה מגונה. היותה סנגורית המכירה מקרוב את כל הדרכים לחלץ חשודים מהגשת כתב אישום, נאשמים מהרשעה ומורשעים מענישה חמורה – עשויה להיות קריטית לחשודים או נאשמים בעבירה של מעשה מגונה.

כמי ששירתה בעבר כתובעת משטרתית, מכירה עו"ד פלילי נאווה זרנגר מקרוב ומבפנים את עבודתן של רשויות החקירה, ויכולה לייעץ ללקוחותיה בדרך המיטבית כיצד לנהוג בחקירה, וכיצד להימנע מהסתבכות בפלילים.