אונס

אונס

עבירת האונס – כל מה שחשוב לדעת

עבירת האונס נחשבת לאחת מהעבירות החמורות ביותר בחוק העונשין הישראלי, ולכן להיות חשוד או מואשם בה דורש טיפול זהיר ואיכותי מצד עורך דין פלילי, המתמחה בעבירת האונס.

במאמרי זה אסביר כיצד מוגדרת עבירת האונס בחוק העונשין הישראלי, כיצד נראית פעמים רבות חקירה של מי שחשוד בעבירת האונס, מה העונש הצפוי למי שיורשע בביצוע עבירת האונס ומדוע מדובר בעבירה הדורשת מומחיות מיוחדת וספציפית של עורך דין פלילי המתמחה היטב ביסודות עבירת האונס.

עבירת האונס בחוק הישראלי

לפי חוק העונשין הישראלי, עבירת האונס מתקיימת כאשר אדם מחדיר איבר מאיברי גופו, או חפץ, לתוך איבר המין של האישה – שלא בהסכמתה החופשית.

עוד קובע החוק, כי עבירת האונס מתקיימת גם כאשר ניתנה כביכול הסכמתה של האישה, אך זו הושגה במרמה ביחס לזהותו של האונס או מהות המעשה שבצע.

מקרים נוספים בהם מתקיימת עבירת האונס

בנוסף, עבירת האונס חלה גם כאשר אדם מחדיר איבר מאיברי גופו או חפץ לאיבר המין של האישה כאשר מדובר באישה קטינה שטרם מלאו לה 14 – אפילו אם הסכימה לכך;

כאשר המעשה בוצע תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו הייתה שרויה האישה, או כל מצב אחר המנע ממנה לתת הסכמה חופשית אמיתית; וגם כאשר מעשה החדירה נעשה תוך ניצול היותה של האישה חולת נפש או לקויה בשכלה.

עבירת האונס ושאלת ההסכמה

מכאן, כי היסוד החשוב ביותר שרלוונטי לצורך הוכחת עבירת האונס הוא מימד ההסכמה והרצון החופשי והמלא של האישה, או יותר נכון – היעדרו, וכתוצאה מכך גם השאלה האם מי שנאשם או חשוד בעבירת האונס סבר כי ניתנה הסכמת האישה מקבלת משנה תוקף

חשוב לשים לב כי החוק מגדיר את עבירת האונס כעבירה שיכולה להתבצע אך ורק כלפי אישה. מידי כמה שנים עולות בכנסת הצעות לשינוי החוק כך שיחול גם על גברים, אך עלו טרם הבשילו לתיקון החוק.

העונשים הצפויים למי שהורשע בביצוע עבירת האונס

הענישה בחוק העונשין כלפי מי שהורשע בביצוע עבירת האונס יכולה להגיע, בנסיבות מסוימות, עד לכדי 20 שנות מאסר – בדומה לעונש המקובל בעבירות המתה רבות.

כך, החוק מגדיר כי העונש על ביצוע עבירת האונס יכול להגיע עד ל-16 שנים, אך בהתקיים אחת מהנסיבות הבאות – אף ל-20 שנה:

  • האונס בוצע בקטינה שטרם מלאו לה 16 שנים ותוך ניצול ומרמה;
  • האונס התבצע באמצעות איום בנשק חם או קר;
  • במהלך האונס נגרמה חבלה נפשית או פיזית לאישה, או שהיא נכנסה להריון;
  • האונס התבצע תוך התעללות באשה, אפילו אם ההתעללות בוצעה לפני או אחרי המעשה;
  • במצבים של "אונס קבוצתי".

כיצד פועלת המשטרה כאשר עולה חשד לביצוע עבירת האונס

לאחר שעולה החשד במשטרה לביצוע עבירת אונס, היא נוהגת לזמן את החשוד לחקירה.

בחקירתה, נוהגת המשטרה לזמן את החשוד ולאמת אותו עם טענות המתלוננת. במקרים מסוימים אף נוהגת המשטרה לערוך עימות בין המתלוננת לחשוד בעבירת האונס, וככל שלא עבר זמן רב מידי ממועד ביצוע העבירה, אף לקחת דגימות ד.נ.א וראיות נוספות מגופה של המתלוננת ומזירת האונס.

לא אחת, מבקשים במשטרה לבצע מהלכי חקירה "גבוליים" הדורשים את הסכמת החשוד, אשר רק עו"ד פלילי המתמחה בתחום ידע להכין את הנחקר אליהם, וכך לוודא כי הנחקר לא ישתף פעולה עם תרגילי חקירה נפוצים.

פעמים רבות, המשטרה אף מבקשת להאריך את מעצרו של החשוד ו/או לשחררו לאחר מכן בתנאים מגבילים.

כמי שמכירה מקרוב את עבודת המשטרה, עו"ד פלילי נאווה זרנגר יודעת להכין וללוות את חשודים בעבירת אונס כבר משלב המעצר, להקפיד כי כל זכויותיהם נשמרות ולייצגם נאמנה בדיוני הארכות מעצר ושחרור בתנאים מגבילים, ובכך להקל עליהם עד כמה שניתן

מי שנחשד בביצוע עבירת האונס חייב לפנות לעו"ד פלילי המתמחה בעבירת האונס

כפי שניתן לראות, עבירת האונס היא אחת מהעבירות החמורות ביותר בחוק העונשין הישראלי.

למעשה, בכל הנוגע לעבירות שבין אדם לזולתו, הרי שמבחינת חומרת הענישה רק עבירת הרצח נחשבת חמורה יותר ממנה.

חשוב לזכור: חקירות רבות מתחילות בחשד לביצוע עבירות אונס, ומסתיימות לבסוף בקול ענות חלושה. הדרך הבטוחה ביותר להפחית או למחוק חשדות היא להיוועץ בעו"ד בעל מומחיות בעבירת האונס.

הדבר נכון הן לגבי שלב החקירה במשטרה, אז יכולות כבר להיקבע "עובדות בשטח" שמאוחר יותר, במסגרת ההליך הפלילי, יהיה קשה מאוד לשנות; הן לשלב בו נבחן התיק בפרקליטות, שכן זו ההזדמנות האחרונה למנוע את הגשת כתב האישום; והן במהלך ההליך הפלילי שדורש עו"ד פלילי עירני ובקיא, שיעמיק בחומרי החקירה ויטיל ספק בתזה של התביעה, כדי לא להרשיע את החשוד בעבירת האונס.

מדוע כדאי לבחור בעו"ד פלילי נאווה זרנגר לטיפול בתיקים של עבירת האונס

ההליך הפלילי בכלל, ועבירות מין ועבירת האונס בפרט, הם תחום משפטי בעל מורכבות רבה הדורשים ידע מקצועי, ניסיון ומיומנות גבוהה. עו"ד פלילי נאווה זרנגר מתמחה בדיוק בזה, והיא בעלת תואר שני (בהצטיינות) מאוניברסיטת תל-אביב במסלול הפלילי.

כמי שכיהנה בתפקיד של תובעת משטרית במפלג תביעות פלילי במחוז תל-אביב, ומשמשת כיום כבעלים של משרד בוטיק בתחום הפלילי והצווארון הלבן וכסגנית יו"ר הפורום הפלילי הארצי בלשכת עוה"ד – מכירה עו"ד פלילי נאווה זרנגר את שני צידי המתרס.

עובדה זו מהווה יתרון עצום ללקוחותיה בכל שלב של ההליך הפלילי: היא מכירה מלפני ומלפנים את שיטות החקירה של המשטרה, ולכן מזהה בקלות את נקודות החולשה והחוזקה של כל תיק; ויודעת גם לספק סניגוריה משובחת, מתוחכמת ומקיפה הודות לניסיון שצברה.

אין זה פלא, כי ברזומה של עו"ד  פלילי נאוה זרנגר שורה של הצלחות: הן בין כותלי בית-המשפט לאחר הגשת כתב אישום, והן מול התביעה – מולה מצליחה להביא במקרים רבים לסגירת התיק הפלילי ללא הגשת כתב אישום, או לכל הפחות להפחתתה משמעותית של האישומים.