בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה

כשההסכמה לא מספיקה– מהי עבירת בעילה אסורה בהסכמה?

"אבל היא הסכימה שנקיים יחסי מין, היא בפירוש אמרה לי שהיא גם רוצה את זה" – משפטים כאלה הינם משפטים שאני שומעת כמעט כל יום.

בתור עו"ד בתחום הפלילי אשר מתמחה, בין השאר, גם בייצוג נאשמים וחשודים בעבירות מין, אני מכירה היטב את המקרים בהם קיום יחסי מין, הגם שבוצע בהסכמה, יכול להוביל לחקירה, כתב אישום ואף להרשעה בדין הפלילי.

במרבית המקרים, זה מתבצע בגדרי העבירה "בעילה אסורה בהסכמה" או כמו שפעמים רבות קוראים לה "בעילה בהסכמה".

במאמרי זה אסביר מהי עבירה של  בעילה אסורה בהסכמה, כיצד ניתן להתגונן מפני עבירה זו ומדוע גם במקרה של חקירה בחשד לביצוע עבירת הבעילה האסורה בהסכמה, ועל אחת כמה וכמה במקרה של הגשת כתב אישום בגינה – חשוב מאוד להתייעץ עם עורך-דין פלילי מומחה ומנוסה בתחום עבירות המין.

בעילה אסורה בהסכמה – כללי

כדי להבין את העבירה של בעילה אסורה בהסכמה, צריך תחילה להבין כיצד מגדיר חוק העונשין את המונח "בעילה".

לפי החוק, בעילה היא החדרה של איבר גוף או חפץ לתוך איבר מינה של האישה.

קל להבין כי בעילה שאינה נעשית בהסכמה של האישה, כמו אונס או מעשה סדום, תחשב לעבירת מין; אך קיימים כאמור גם מקרים שבעילה אשר נעשתה בהסכמה תחשב לבעילה אסורה.

כך, למשל, כאשר גבר בועל אישה שעדיין לא מלאו לה 14, אז נחשב הדבר לאונס.

בעילה אסורה בהסכמה –סוגי המקרים העיקריים

אלה שני סוגי המקרים הראשונים אותם כלל המחוקק תחת העבירה בעילה אסורה בהסכמה:

  • בעילה של קטינה מעל גיל 14, אך מתחת לגיל 16, ובלבד שהקטינה אינה נשואה לבועל;
  • בעילה של קטינה שכבר מלאו לה 16 אך היא עדיין מתחת לגיל 18, כאשר הבעילה נעשית תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה, או בעקבות הבטחת שווא לנישואין.

למשל, מורה הבועל תלמידה שלו או מעסיק הבועל קטינה שמועסקת על-ידו.

עוד קובע החוק בהקשר זה היפוך בנטל ההוכחה: לפי החוק, פסיכולוג, פסיכיאטר, עובד סוציאלי או כל מי שמתחזה לאחד מאלה אשר מעניק טיפול נפשי לקטינה ובעל אותה – ייחשב למי שמנצל יחסי תלות או מרות, אלא אם כן יצליח להוכיח אחרת.

בכל אחד מהמקרים האמורים, קובע החוק עונש של עד 5 שנות מאסר.

חריג חשוב לעבירת בעילה בהסכמה אשר מופיע בחוק, קובע כי אם הבדל הגילים בין הגבר לקטינה קטן מ-3 שנים – ובלבד כמובן כאשר הקטינה הסכימה למעשים ואלה בוצעו ללא ניצול מעמדו של הנאשם – לא מתגבשת עבירת בעילה אסורה בהסכמה.

בעילה אסורה בהסכמה – מקרה נוסף

החוק מגדיר עוד סוג אחד של מקרים שנחשבים לעבירת הבעילה ההסכמה:

  • בעילה של אישה שאינה קטינה (מעל גיל 18) תוך ניצול מרות ביחסי עבודה או עקב הבטחת שווא לנישואין, תוך שהבועל מתחזה לפנוי אך למעשה נשוי.

במקרה זה, קובע החוק עונש מירבי של 3 שנות מאסר.

איך להתגונן באופן מיטיבי מפני אישום בעבירה של בעילה אסורה בהסכמה?

כמו שיודע כל עורך דין פלילי שבקיא דיו בעבירות מין בכלל ובעבירת בעילה בהסכמה בפרט, מי שנחקר בחשד לביצוע בעילה אסורה בהסכמה חייב לדאוג שייצג אותו עו"ד פלילי, ולהיוועץ עמו כבר בשלביה הראשונים של החקירה.

גם אם הוא בטוח שהוא חף מפשע; ואפילו אם הוא קיבל את הרושם מהחוקר המשטרתי כי הוא "רק" מבקש לקבל ממנו את גרסתו לאירועים ולעזוב אותו למנוחתו.

בתור עורכת דין פלילית המתמחה, בין היתר, בעבירות מין, כבר פגשתי לצערי לא מעט מקרים בהם גם חפים מפשע נפלו בפח של תרגילי חקירה שהפעילה עליהם המשטרה.

כמי שגם שירתה שנים רבות כתובעת משטרתית, אני מכירה מקרוב את התמימות של חשודים רבים, אשר בלי משים מנדבים פרטים שלאחר מכן עלולים לסבך אותם.

מכיוון שבעילה אסורה בהסכמה היא עבירה מעט "טריקית", ההתגוננות מפניה יכולה להיות מורכבת יותר ודורשת התנהלות  אסטרטגית, זהירה ומחושבת.

בעילה אסורה בהסכמה – יסוד המודעות

האתגר המרכזי ביותר של החוקרים או התובעים בקשר לעבירת הבעילה אסורה בהסכמה נוגעת לצורך להוכיח את יסוד המודעות אצל החשוד או אצל הנאשם.

כמו במרבית העבירות הפליליות, גם במקרה של בעילה אסורה בהסכמה צריך שהבועל יהיה מודע לטיב המעשה ולקיום הנסיבות שמקימים את העבירה, על-מנת שזו תתגבש.

במילים אחרות, על הנאשם או החשוד להיות מודע לכך כי נפגעת העבירה לכאורה אכן הייתה קטינה.

המודעות חשובה גם בשביל שתתגבש העבירה, אבל גם בהיבט הענישה – ובהקשר זה חשובות מאוד הנסיבות.

במקרה אחד, למשל, הורשע ונידון ל-3 שנות מאסר נהג אוטובוס בבעילה אסורה בהסכמה, לאחר שקיים במספר הזדמנויות יחסי מין עם תלמידה בת 14 אותה נהג להסיע מבית-הספר;

במקרה אחר, הורשע אדם ונידון לשנת מאסר אחת לאחר שקיים יחסי מין עם נערה שהכיר באינטרנט והתחזתה להיות בוגרת יותר.

חשיבות הליווי המשפטי מצד עו"ד מומחה בעבירות מין במקרה של חשד או אישום בגין בעילה אסורה בהסכמה

כפי שכבר ודאי הבנתם, עבירת הבעילה אסורה בהסכמה היא עבירה מעט שונה בנוף עבירות המין.

בעוד שבמרבית עבירות המין יסוד ההסכמה משחק תפקיד משמעותי, בבעילה אסורה בהסכמה הדברים שונים לחלוטין ודורשים מיומנות ויכולת משפטית גבוהות במיוחד.

זו בדיוק הסיבה שכל מי שנחשד או מואשם בביצוע עבירה של בעילה אסורה בהסכמה, חייב לדאוג לפנות לעורך דין פלילי, שבקיא ומיומן בייצוג בעבירות מין.

רק עו"ד פלילי, אשר מתמחה בייצוג עבירות מין ובייצוג בעבירה של בעילה אסורה בהסכמה, בעל ניסיון של שנים מתוך המערכת ומחוצה לה,  ידע כיצד להנחות את החשוד בחקירה, למצוא נקודות תורפה בכתב האישום, להביא להפחתת או לביטול האישומים ולהבליט לשופט בהליך הפלילי את הדברים מנקודת המבט שמיטיבה עם הנאשם.

כמי שמתמחה בייצוג נאשמים וחשודים בעבירות מין בכלל ובעבירה של בעילה אסורה בהסכמה בפרט, ומכירה היטב את שני צידי המתרס מתוקף שנותיי כתובעת משטרתית, ביכולתי להעניק ללקוחותיי ליווי מקצועי, אסטרטגי ומדויק שימקסם את התוצאה ועשוי להוביל להפחתת האישום ולעיתים אף לביטולו.